Az gazdáknak az eddiginél is nagyobb figyelmet kell majd fordítaniuk az istálló tisztaságára. Ajánlott fejés előtt alaposan kitakarítani, fejés közben pedig nem etetni. Fontos, hogy a gazda vagy az állat(ok) gondozója fejéskor csak erre a célra használt munkaruhát viseljen, fejés előtt akár többször is alaposan megmossa a kezét, tiszta papírtörlőt használjon. Amennyiben a gondozónak nyílt sebe van, azt alaposan be kell fásliznia, fertőtlenítenie. Fontos, hogy a tej ne tartalmazzon antibiotikumot.
„Legalább ilyen fontos odafigyelni az állat egészségére és a legkisebb rendellenesség esetén külön fejni a beteg tehenet. Leggyakrabban a tehén tőgye sérül meg és az itt termelődő baktériumok bekerülnek a tejbe. Ez sokat árt a tej minőségének, súlyos esetekben pedig a fogyasztó egészségét is veszélyeztetheti", magyarázta Eugen Muresan, Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője.
Az is nagyon fontos, hogy fejés után a tejet minél gyorsabban lehűtsék, fedett edénybe tárolják és abba vigyék a csarnokba.
„A gazdák nem mindig veszik komolyan a szabályokat, gyakran csak mosolyognak az előírásokon", mondja Muresan. Pedig január elsejétől már nem veszik át tejüket a csarnokban, csak amennyiben megfelel az Európai Unió szigorú előírásainak - a felvásárló ugyanis megméri a tejben lévő baktériumok számát..